Öröklés

Öröklés

Határozza meg időben a vagyon kezelésének és elosztásának módját, ezzel biztosítja, hogy az események az Ön utasításainak megfelelően történjenek. Megfelelő tartalék anyagi biztonsággal szolgálhat családjának a váratlan eseményekre vagy válsághelyzetekre. Egy esetleges új házasság, vagy hálátlan hozzátartozó kihívások elé állíthatják Önt öröklési kérdésekben.

Íme néhány ok, amiért a családjog fontos lehet az Ön számára:

A vagyonról életünk során lehetőség van különböző módon rendelkezni, pl.: Öröklési szerződéssel, tartási szerződéssel, életjáradéki szerződéssel, ajándékozási szerződéssel, végrendelettel, stb.

Amennyiben az örökhagyó után maradt vagyon és nem készült végintézkedés, akkor az ún. törvényes öröklés rendje érvényesül, ennek néhány esete: 

Leszármazók öröklése

Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke.

Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.

Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.

Házastárs öröklése leszármazó mellett

Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

Házastárs öröklése szülő mellett

Ha leszármazó nincs, vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat. Az örökhagyóval közösen lakott lakás és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon túli hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.

Házastárs egyedüli öröklése

Ha leszármazó és szülő nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa egyedül örököl.

Házastárs kiesése a törvényes öröklésből

Nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.

Az örökhagyó házastársának az öröklésből való kiesésére az hivatkozhat, aki a kiesés folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

Szülő és a szülő leszármazójának öröklése

Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.

Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.

Ha a kiesett szülőnek leszármazója nincs vagy nem örökölhet, egyedül a másik szülő vagy annak leszármazói örökölnek.

Megoldások, hogyha fontos Önnek a vagyon kezelése és átadása és megőrzése a családban.

Vállaljuk:

  • Öröklési tanácsadást, végrendeletek készítését
  • Élettárs öröklésének kidolgozását
  • Vagyon- és hagyatéktervezést
  • Végintézkedések készítését (végrendelet, öröklési szerződés, halál esetére szóló ajándékozás)
  • Hagyatéki eljárásban képviseletet

 

Öröklési ügyében készséggel állunk rendelkezésére. Biztosíthatjuk, hogy szakszerű ügyvédi tanácsadást követően érdekeinek megfelelő okiratot fogunk elkészíteni.

Scroll to Top