Élettársak

Élettársak

Az élettársi kapcsolat joghatásai közül szűk körben az élettársi tartásra való jogosultság, az élettársak lakáshasználatának rendezése és az élettárs öröklése érdemel most kiemelést. 

Élettársi tartásra való jogosultság: az életközösség megszűnése esetén volt élettársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, feltéve, hogy az életközösség legalább egy évig fennállt és az élettársak kapcsolatából gyermek született. [Ptk. 4:86. § (1)]

Élettársak lakáshasználatának rendezése: a közösen használt lakásnak az életközösség megszűnését követő további használatát előzetesen rendező szerződés vagy az életközösség megszűnése után kötött egyéb megállapodás hiányában az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs kérheti a bíróságtól az élettársak által közösen használt lakás további használatának rendezését.

Élettárs öröklése: A törvényes öröklési rend szerint – végrendelet vagy élettársi vagyonjogi szerződés hiányában – az élettársak nem örökölhetnek egymás után. Egy kivétel létezik: a két azonos nemű személy által létesített bejegyzett élettársi kapcsolat, ekkor a bejegyzett élettárs a túlélő házastársra vonatkozó szabályok szerint végintézkedés nélkül is örökölhet.

Végrendelet írásával – kivételesen szóbeli végrendelet tételével – lehetséges, hogy az élettárs is örökölhessen. Végrendelet hiányában az élettárs legfeljebb követeléssel léphet fel a hagyatéki eljárás során, hogy az együttélés ideje alatt keletkezett vagyonnövekedés ráeső részét kiadják részére. Amennyiben a felek között volt élettársi vagyonjogi szerződés, akkor annak rendelkezéseit is figyelembe kell venni annak eldöntésénél, hogy az élettárs mire tarthat igényt.

Amennyiben úgy látja, hogy az élethelyzete a családi jogot érinti, vagy az Ön számára a válás a megfelelő megoldás, kérjen jogi tanácsadást tapasztalt családjogi ügyvédtől, hogy segítséget kapjon a megfelelő döntések meghozatalához és a jogai védelméhez.

Scroll to Top